Eskiciden 75 sente alınan tablo Adolf Hitler’in çıkınca çatıya sakladı

Hollanda’da bir kadın Savaş ve Soykırım Araştırmaları Enstitüsü’ne bir tablo bağışladı. Tablonun yıllar önce bir eskici pazarından 75 sente alındığı, resmin arkasında “A. Hitler” yazısını görünce alan kişinin bunu çatıya sakladığı öğrenildi. Bu tablo, Hitler’in Hollanda’daki bilinen tek eseri.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Avusturya’nın başkenti Viyana’daki bir kulenin yer aldığı suluboya tablo, ondan kurtulmak isteyen bir Hollandalı kadın tarafından, Savaş ve Soykırım Araştırmaları Enstitüsü’ne bağışlandı. Adının gizli kalmasını isteyen kadına tablo babasından kalmış. Babası, suluboya resmi eskici pazarından 75 cente almış. Eve geldiğinde, “A. Hitler” imzasını görünce utancından tabloyu çatıya kaldırmış.

Hollandalı kadın, çatı katından çıkan tabloyu galeri ve müzayede evlerine götürdü. Ancak kimse suluboya resmi istemedi. Bunun üzerine tablonun sahibi kadın, “Para istemiyorum. Beni bu ağır yükten kurtarın” diyerek NIOD’a başvurdu. Hollandalı kadın tarafından plastik bir pazar çantası içinde getirilen suluboya tablo, enstitü tarafından kapsamlı biçimde inceledi. Resmin, piyasada dolaşan Hitler imzalı birçok sahte eserden farklıydı.

Kaynak: CNNTürk