Atıklardan insan heykelleri

Geri dönüşüm sanatçısı Michelle Reader, 1997 yılından bu yana atık malzemeleri heykellere dönüştürüyor. Pek çok nesne ve canlının heykellerini yapan sanatçı, insan figürlerini ele aldığı serisinde malzeme olarak daha çok evsel atıkları kullanıyor.

İngiliz sanatçı Michelle Reader, çevresel konulara estetik ve esprili bir şekilde dikkat çekmek amacıyla atıklardan heykeller yapıyor. Sanatçı yaptığı heykellerin şaşırtıcı olduğu kadar, neşeli, etkileşimli, davetkar ve renkli olmasına özen gösteriyor.

Malzemelerini şehir çöplüklerinden, yol kenarlarından, mağazaların çöp tenekelerinden, ev ve endüstriyel atıklardan toplayan Reader, hemen her türlü atığı kullanıyor.

Topladığı malzemeleri heykele dönüştürme sürecinde yaşadığı yaratıcılıktan büyük keyif aldığını söyleyen sanatçı, festivaller, galeriler, okullar için atölye çalışmaları yapıyor; tiyatro, ürün lansmanları, etkinlikler ve fotoğraf çekimleri için sahne, heykel ve modeller oluşturuyor.

Sanatçı, gerçek boyutlu olarak yaptığı insan heykellerinde önce hurda, ağaç ve metal atıklardan bir iskelet oluşturuyor. Daha sonra iskeletin üzerini atık kartlar, kağıtlar, plastik ve metaller ile kaplıyor. Eller ve yüzler gibi detay unsurları genellikle kağıt ve hurda karışımı kullanarak oluşturuyor. Yaptığı portre heykeller, böylece hem bireysel tüketimin büyüleyici bir görüntüsüne dönüşüyor hem de bireysel atığın miktarını gözler önüne seriyor.

Michelle Reader’ın heykelleri atıkları azaltma, yeniden kullanma ve geri dönüştürme ihtiyacını vurgularken aynı zamanda bir çocuğun çizimleri, bir alışveriş listesi, bir doğum günü kartı gibi her bir bireyin öyküsünü de barındırıyor.

Seven Wasted Men

Sanatçının en ünlü eserlerinden olan “Seven Wasted Men / Yedi israf edilmiş insan” heykellerini, Cambridgeshire İlçesi Konseyi tarafından yapılan atık azaltma kampanyalarının bir parçası olarak tasarladı.

İstatistiklere göre, her birey bir yılda kendi vücut ağırlığının yedi katını atık olarak üretiyor. Her biri gerçek boyutlara ve gerçek bir kişinin fiziksel özelliklerine sahip olan heykeller bu istatistiksel bilgiyi temsil ediyor.

Sanatçı Michelle Reader, serisindeki heykellerde malzeme olarak hurda, ahşap ve heykeline modellik yapan kişinin üç haftalık evsel atığını kullandı.

Fotoğraflar: michelle-reader.co.uk

Kaynak: Kilsanblog